
29 marca wypada ustanowiony w 2015 r. przez niemieckiego pianistę i kompozytora Nilsa Frahma, londyńską wytwórnię Erased Tapes Records i berlińską agencję artystyczną Agentur Grimm, Dzień Fortepianu – Piano Day. Dlaczego akurat tego dnia? Jest to 88. dzień roku, a tyle klawiszy ma większość fortepianów. 88 klawiszy to 7 i ¼ oktawy.
Z tej okazji w wielu miastach na całym świecie odbywają się koncerty i happeningi promujące muzykę wykonywaną na instrumentach klawiszowych.
W Polsce po raz pierwszy Dzień ten celebrowano w 2017 r. W tym roku również odbędą się koncerty m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Mławie. Mam nadzieję, że w przyszłym i kolejnych latach Dzień Fortepianu zostanie jeszcze bardziej nagłośniony i odbędzie się jeszcze więcej imprez, w tym w Gdyni, Gdańsku i Sopocie 😊
Największy fortepian na świecie
A skoro mówimy o ciekawostkach, to pewnie niewielu z Was wie o największym na świecie fortepianie, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa, a znajduje się w położonym ok. 60 km od Gdyni Szymbarku (woj. pomorskie). Jego nazwa w języku kaszubskim to „Stolëmòwi Klawér”. Na dodatek nie jest to tylko model, ale w pełni sprawny instrument, wykorzystywany podczas koncertów – grał na nim m.in. Leszek Możdżer. Ma 1,92 m wysokości, 6,07 m długości, 2,5 m szerokości i składa się z 156 klawiszy (12 i ¾ oktawy) – informacje za Biurem Rekordów. Powstał w roku 2010 na zakończenie obchodów 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina.
Inicjatorem powstania instrumentu jest nieodżałowany ś.p. Daniel Czapiewski, który w Szymbarku stworzył Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Więcej szczegółowych informacji o fortepianie na stronie CEPR-u.
Komentarze
Prześlij komentarz