Przejdź do głównej zawartości

Koncert zespołu Ambers Steel Band w solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie zwany też Dniem Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na wniosek małżonki emira Kataru. Dzień ten wypada wprawdzie 2 kwietnia, jednak w związku z wypadającym w tym roku w tym dniu Poniedziałkiem Wielkanocnym obchody zostały przesunięte właśnie na 7 kwietnia.

2 kwietnia w różnych miastach Polski i świata zostały podświetlone na niebiesko różne ważne budynki, np. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Filharmonia Podlaska w Białymstoku, White House w Waszyngtonie, wodospad Niagara na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady, Opera w Sydney w Australii, najwyższy na świecie budynek - Burj Khalifa w Dubaju, zamek w Edynburgu w Szkocji, słynny kościół Sagrada Familia w Barcelonie w Hiszpanii i wiele innych, gdyż niebieski jest symbolicznym kolorem solidarności z osobami z autyzmem.
Obchody tego dnia mają uświadomić ludziom, że autyzm to nie choroba, a zaburzenie układu nerwowego, z którym człowiek zmaga się całe życie, a które przejawia się m.in. w trudnościach w okazywaniu uczuć i komunikacji z innymi. W wielu przypadkach osoby z autyzmem wykazują wybitne uzdolnienia w jakiejś dziedzinie – po analizie zachowanych faktów dotyczących zachowań podejrzewa się, że na autystykami były takie genialne osoby jak Wolfgang Amadeusz Mozart, Albert Einstein czy Alfred Hitchcock, dlatego o autyzmie mówi się również, że jest chorobą geniuszy.
Temat autyzmu został poruszony w doskonałym filmie pt. „Rain Man” z 1988 r. z Tomem Cruisem i Dustinem Hoffmanem w rolach głównych.

Dzień Wiedzy o Autyzmie w Gdyni

W obchody Dnia Wiedzy o Autyzmie po raz kolejny włączyła się Gdynia – dziś o godz. 12 spod budynku Urzędu Miasta Gdyni wyruszył i przeszedł ulicą Świętojańską Niebieski Marsz dla Autyzmu, który zakończył się przy budynku gdyńskiego InfoBoxu. Kolejne występy i pokazy odbyły się przy InfoBoxie, a wśród wykonawców była m.in. Ambers Steel Band – orkiestra dzieci grających na kotłach karaibskich, w której gra Amelka. Zespół prowadzony jest i ćwiczy pod okiem państwa Agnieszki i Adama Moldów z Ambershire – jest to polsko-angielskie małżeństwo, zamieszkałe w Gdyni, które dzięki fantastycznemu kontaktowi z dziećmi zaraża je miłością do muzyki i muzykowania. W repertuarze orkiestry znajdują się bieżące hity, takie jak „Sofia” Alvaro Solera, temat z filmu „Blues Brothers”, opracowane z myślą gry na kotłach karaibskich.



A tu można posłuchać Ambers Steel Band na żywo podczas dzisiejszego występu.

Kotły karaibskie

Kotły karaibskie pochodzą z karaibskich wysp Trynidad i Tobago i wyglądają jak metalowe miski albo odcięte dna beczek lub całe beczki, posiadające w środku wgłębienia, dzięki którym uzyskiwane są różne dźwięki. Gra się na nich zakończonymi filcem drewnianymi pałeczkami. W Polsce kotły karaibskie są instrumentem bardzo egzotycznym, a w Wielkiej Brytanii dość mocno rozpowszechnionym.
Mi kotły kojarzą się z odbywającym się co roku w sierpniu w Londynie Notting Hill Carnival, na który przypadkiem trafiłam w 2006 r. podczas kilkudniowego pobytu w Londynie – czułam się prawie jak podczas karnawału w Rio de Janeiro: uczestnicy w barwnych strojach i głośna, egzotyczna jak dla mnie muzyka wypełniły na 2 dni ulice dzielnicy Notting Hill.
Państwo Moldowie bardzo chętnie angażują się w różnorakie akcje charytatywne, dlatego zespół co roku występuje np. podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Amelka pierwszy kontakt z tymi instrumentami miała latem 2017 r. podczas półkolonii organizowanych przez AmberShire – od razu zapowiedziała, że chce uczyć się na nich grać w zespole Ambers Steel Band. Naukę rozpoczęła we wrześniu 2017 r. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają ok. 1 h.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wycieczka do Legolandu i Lalandii w duńskim Billund

O wycieczce do Legolandu myślałam już od kilku lat, ale czekałam, by Kubuś trochę podrósł i mógł skorzystać z dostępnych atrakcji – na wielu z nich jest ograniczenie "wzrostowe": mogą z nich korzystać "dzieci o wzroście co najmniej" i tu stosowna informacja wyrażona w cm. W tym roku Kubuś skończył 6 lat, Amelka ma prawie 11 lat, więc stwierdziłam, że Kubuś jest już wystarczająco duży, a Amelka jeszcze do końca nie wyrosła z zainteresowania klockami Lego i zrealizujemy mój pomysł. W 2018 roku Legoland świętuje swoje 50-lecie, z tej okazji bilety wstępu mają okolicznościowy wygląd. JAK DOJECHAĆ DO LEGOLANDU W DANII? Z Gdańska do Billund najszybciej można dostać się samolotem taniej linii WizzAir - nam udało się kupić bilety w cenie 78 zł/osoba w dwie strony, czyli taniej w WizzAirze już się nie da kupić. Przed kupnem biletów lotniczych rozważałam jeszcze opcję podróży samochodem i zajechania po drodze np. do Heide Parku w niemieckim Soltau , ale taka pod...

Szlakiem cysterskim podczas XVIII Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie

Przeglądając program 26. Europejskich Dni Dziedzictwa, natknęłam się na informację o odbywającym się w dn. 14-16 września XVIII Jarmarku Cysterskim w Pelplinie . Wielokrotnie jadąc autostradą A1 i widząc zjazd na Pelplin, myślałam, że musimy kiedyś do Pelplina przyjechać ze względu na podobno bardzo ciekawy kościół, który się tu mieści. Przed dzisiejszym wyjazdem dokładniej zbadałam, o jaki kościół chodzi - okazuje się, że w Pelplinie znajduje się Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a sam niewielki Pelplin (ok. 8.000 mieszkańców) jest stolicą diecezji pelplińskiej. Pelplin leży na szlaku cysterskim , gdyż miejscowa katedra została wzniesiona przez cystersów. Ale zaczynając od początku :) Do Pelplina przyjechałam z Amelką i Kubusiem przed godz. 13 i trochę czasu zajęło nam znalezienie miejsca parkingowego z uwagi na fakt, że główne ulice w centrum miasta były tego dnia zamknięte dla ruchu kołowego. Po zaparkowaniu samochodu ruszyliśmy w kierunku centrum, mijają...

Koncert z wibrafonem w roli głównej

Poza nauką gry na pianinie staram się, by Amelka i Kubuś uczestniczyli w interesujących (na miarę ich wieku) wydarzeniach kulturalnych. I dziś nadarzyła się taka okazja: w pobliskiej szkole podstawowej został zorganizowany koncert w ramach cyklu "Muzyczne spotkania na Chwarznie". Koncert rozpoczął się występem ucznia tej szkoły, który zagrał na pianinie utwór Ludovica Einaudiego pt. "Night". Następnie kilka utworów z obszaru jazzu, swingu i bossa novy wykonało trio w składzie: Wojciech Staroniewicz (saksofon), Dominik Bukowski (wibrafon) i Janusz Mackiewicz (kontrabas). Panowie ci są doskonale znani na trójmiejskiej i nie tylko scenie muzycznej, bilety na ich koncerty kosztują kilkadziesiąt złotych, a wstęp na dzisiejszy koncert był wolny. Koncert odbył się w szkole, więc warunki były dalekie od tych, jakie panują w filharmonii czy profesjonalnej sali koncertowej. Jednak warto było przyjść, bo również atmosfera była bardziej klubowa. Na koncert wybrałam się z Ku...