Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie zwany też Dniem Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na wniosek małżonki emira Kataru. Dzień ten wypada wprawdzie 2 kwietnia, jednak w związku z wypadającym w tym roku w tym dniu Poniedziałkiem Wielkanocnym obchody zostały przesunięte właśnie na 7 kwietnia.
2 kwietnia w różnych miastach Polski i świata zostały podświetlone na niebiesko różne ważne budynki, np. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Filharmonia Podlaska w Białymstoku, White House w Waszyngtonie, wodospad Niagara na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady, Opera w Sydney w Australii, najwyższy na świecie budynek - Burj Khalifa w Dubaju, zamek w Edynburgu w Szkocji, słynny kościół Sagrada Familia w Barcelonie w Hiszpanii i wiele innych, gdyż niebieski jest symbolicznym kolorem solidarności z osobami z autyzmem.
Obchody tego dnia mają uświadomić ludziom, że autyzm to nie choroba, a zaburzenie układu nerwowego, z którym człowiek zmaga się całe życie, a które przejawia się m.in. w trudnościach w okazywaniu uczuć i komunikacji z innymi. W wielu przypadkach osoby z autyzmem wykazują wybitne uzdolnienia w jakiejś dziedzinie – po analizie zachowanych faktów dotyczących zachowań podejrzewa się, że na autystykami były takie genialne osoby jak Wolfgang Amadeusz Mozart, Albert Einstein czy Alfred Hitchcock, dlatego o autyzmie mówi się również, że jest chorobą geniuszy.
Temat autyzmu został poruszony w doskonałym filmie pt. „Rain Man” z 1988 r. z Tomem Cruisem i Dustinem Hoffmanem w rolach głównych.
Dzień Wiedzy o Autyzmie w Gdyni
W obchody Dnia Wiedzy o Autyzmie po raz kolejny włączyła się Gdynia – dziś o godz. 12 spod budynku Urzędu Miasta Gdyni wyruszył i przeszedł ulicą Świętojańską Niebieski Marsz dla Autyzmu, który zakończył się przy budynku gdyńskiego InfoBoxu. Kolejne występy i pokazy odbyły się przy InfoBoxie, a wśród wykonawców była m.in. Ambers Steel Band – orkiestra dzieci grających na kotłach karaibskich, w której gra Amelka. Zespół prowadzony jest i ćwiczy pod okiem państwa Agnieszki i Adama Moldów z Ambershire – jest to polsko-angielskie małżeństwo, zamieszkałe w Gdyni, które dzięki fantastycznemu kontaktowi z dziećmi zaraża je miłością do muzyki i muzykowania. W repertuarze orkiestry znajdują się bieżące hity, takie jak „Sofia” Alvaro Solera, temat z filmu „Blues Brothers”, opracowane z myślą gry na kotłach karaibskich.
|
|
A tu można posłuchać Ambers Steel Band na żywo podczas dzisiejszego występu.
Kotły karaibskie
Kotły karaibskie pochodzą z karaibskich wysp Trynidad i Tobago i wyglądają jak metalowe miski albo odcięte dna beczek lub całe beczki, posiadające w środku wgłębienia, dzięki którym uzyskiwane są różne dźwięki. Gra się na nich zakończonymi filcem drewnianymi pałeczkami. W Polsce kotły karaibskie są instrumentem bardzo egzotycznym, a w Wielkiej Brytanii dość mocno rozpowszechnionym.
Mi kotły kojarzą się z odbywającym się co roku w sierpniu w Londynie Notting Hill Carnival, na który przypadkiem trafiłam w 2006 r. podczas kilkudniowego pobytu w Londynie – czułam się prawie jak podczas karnawału w Rio de Janeiro: uczestnicy w barwnych strojach i głośna, egzotyczna jak dla mnie muzyka wypełniły na 2 dni ulice dzielnicy Notting Hill.
Państwo Moldowie bardzo chętnie angażują się w różnorakie akcje charytatywne, dlatego zespół co roku występuje np. podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Amelka pierwszy kontakt z tymi instrumentami miała latem 2017 r. podczas półkolonii organizowanych przez AmberShire – od razu zapowiedziała, że chce uczyć się na nich grać w zespole Ambers Steel Band. Naukę rozpoczęła we wrześniu 2017 r. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają ok. 1 h.
Komentarze
Prześlij komentarz