Po niedzieli kolejowej 4 tygodnie temu dziś przyszedł czas na niedzielę z trolejbusami. A to za sprawą 5. edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich obchodzonych w dniach 11-13.05.2018.
Gdynia, Lublin i Tychy to jedyne miasta w Polsce, na których drogach ciągle można spotkać trolejbusy. Dla gdyńskiej komunikacji trolejbusowej rok 2018 jest rokiem wyjątkowym ze względu na przypadające w nim 75-lecie trolejbusów w Gdyni.
W Europie trolejbusy można spotkać m.in. w Rydze, Mińsku, Tallinnie, Wilnie, Moskwie, Budapeszcie, Atenach, Rzymie, itp. - więcej informacji w Wikipedii.
Historia komunikacji trolejbusowej w Gdyni sięga roku 1943, kiedy to okupujący miasto hitlerowcy uruchamiają pierwsze połączenia trolejbusowe. Na dzisiejszej imprezie żadna z zapytanych z PKT (Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej) osób nie była w stanie odpowiedzieć, dlaczego Niemcy postawili na trolejbusy, a nie na tramwaje, jak w pobliskim Gdańsku. Na pewno nie chodziło o ekologię, która dziś jest motywem przewodnim promocji trolejbusów. Może wybrano ten środek transportu ze względu na to, że stosunkowo szybciej, łatwiej i taniej można zbudować sieć trakcyjną dla trolejbusów niż torowiska i całą infrastrukturę dla tramwajów?
W tamtych czasach Gdynia jako młode, rozbudowujące się miasto nie mogła narzekać na ograniczenia terenowe, które uniemożliwiałyby lub utrudniały budowę infrastruktury tramwajowej.
Z autobusami trolejbusy wygrywały tym, że nie potrzebna była ropa naftowa czy benzyna do ich eksploatacji, ale węgiel (do produkcji prądu), który był zdecydowanie łatwiej dostępny.
Na dzisiejszej imprezie zajezdnia trolejbusowa przy ul. Zakręt do Oksywia była otwarta dla zwiedzających. Pracownicy PKT oprowadzali zainteresowanych po jej terenie, opowiadając, jak wygląda ich praca na co dzień. Można było m.in. zobaczyć, jak są myte trolejbusy, a każdy z nich jest myty codziennie, chyba że temperatura powietrza spada poniżej -5°C.
Gdyńskie PKT dysponuje 97 trolejbusami, w tym 4 zabytkowymi. Przedsiębiorstwo podpisało umowę na dostawę kolejnych 30 pojazdów, które sukcesywnie zaczną wzbogacać gdyńską flotę od września 2018 r. Jednocześnie z eksploatacji będą wycofywane najstarsze pojazdy.
Najdłuższa trasa, jaką pokonuje gdyński trolejbus linii nr 27, liczy 20 km w jedną stronę, z Cisowej SKM do zajezdni w Kaczych Bukach. Trolejbus tej lini wykonuje 8 kursów w jedną i drugę stronę dziennie, przejeżdżając 320 km.
Wiele atrakcji podczas dzisiejszej imprezy przygotowano dla dzieci: darmową watę cukrową, stanowiska do kolorowania tematycznych obrazków, konkurs z nagrodami za wykonanie wszystkich zadań w ramach miejskiej gry trolejbusowej i przejażdżkę po terenie zajezdni najnowszym trolejbusem. Jeśli dodać do tego bardzo dobrą organizację i piękną pogodę, to nie można się dziwić, że do zajezdni ściągnęło wielu małych i dużych fanów trolejbusów :)
Komentarze
Prześlij komentarz